Jakie są rodzaje fotografii?

W fotografii istnieje wiele rodzajów zdjęć, każdy fotograf lubuje się w jednym lub kilku rodzajów. Dzięki temu skupia się na poprawnych technikach i jest w tym najlepszy. Wie dokładnie na czym polega konkretny rodzaj, co można użyć jako atrybuty, ale także jak dostosować światło i kontrast. 

Wyróżniamy dwa typy fotograficzne, które obecnie są wykorzystywane: cyfrowa oraz tradycyjna. Ta pierwsza charakteryzuje się zapisem na nośniku jakimi są: karta SD, pendrive, ale także dysk twardy. Wykonaną fotografię możemy zgrać na komputer, edytować a następnie wywołać. Jeśli chodzi o tradycyjną fotografię, to sprawa trochę się komplikuje. Do niej wykorzystuje się materiały światłoczułe takie jak papier, film czy klisza. Najpopularniejszym aparatem fotograficznym w obecnych czasach jest Instax, który zaraz po zrobieniu zdjęcia, drukuje go. Niestety takiego zdjęcia nie możemy powielić, bez użycia skanerów itp. co daje mu unikalne ujęcia. 

Fotografię możemy również podzielić ze względu na typy fotografii. Fotograf wybiera sobie odpowiedni typ, w którym się najlepiej czuje. Wśród najbardziej popularnych możemy wyróżnić fotografię: przyrodniczą, charakteryzująca się zdjęciami obiektów natury jak drzewa czy kwiaty, samochodową, która ukazuje zdjęcia aut w odpowiednich perspektywach, uwzględniając atuty auta, a także uwieczniają na zdjęciach ruch, reportażowa, czyli ta która najczęściej jest wykorzystywana w magazynach oraz artykułach, ale także portretowa, czyli najbardziej popularna wśród fotografów zarobkowych, najczęściej spotykana w studiach fotograficznych. 

Jeśli chodzi o preferencje fotografów, to fotografię można podzielić jeszcze na te ze względu na wykonywane miejsce. Część fotografów lepiej się czuje w wykonywaniu zdjęć w plenerze, np. robiąc sesje zdjęciową Parze Młodej w górach. Wykorzystują oni profity jakie niesie za sobą otoczenie, tworząc przy tym nowe dzieło. Inni fotografowie wolą np. sesje zdjęciową wykonywaną w studio, gdzie trzyma cały swój sprzęt, dekorację itp., czuje się on tam najlepiej, bo wiedzą jakie mają do dyspozycji atrybuty, jak ustawić odpowiednio światło itp. 

Fotografie wykorzystać można na wiele sposobów. Wszystko zależy od tego z jaką myślą zostały wykonane. Wśród fotografów znaleźć możemy artystów, którzy dzięki zdjęciom wyrażają siebie i swój talent, publikując istne arcydzieła. Przy tym typie fotografii, często wykorzystuje się dodatkową obróbkę zdjęciową, przy użyciu specjalnych programów do obróbki, gdzie łatwo poprawić kontrast czy światło. Drugim typem wykorzystywania jest fotografia użytkowa, czyli ta, gdzie zdjęcia są wykorzystywane w celach marketingowych i promocyjnych. Zazwyczaj są to piękne zdjęcia celebrytów, produktów czy miejsc architektonicznych. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *