Na czym skupić się podczas robienia zdjęć?

Fotografia obecnie odgrywa ogromne znaczenie. Na ten moment, gdy mamy przy sobie telefon z aparatem jesteśmy w stanie wykonać naprawdę przepiękne zdjęcia. Będą one dla nas nie tylko pamiątką, ale także zatrzymaniem wspomnień. 

Sytuacji, które warto fotografować jest bardzo dużo. Zaliczyć do nich można chrzty, komunie, urodziny, imieniny, wesela, czy inne imprezy. Często także fotografujemy naszych pupilów, miejsca w których jesteśmy, to co jemy, ale także np. zdjęcia dokumentów, aby nie nosić niepotrzebnie tony papierów. Obecnie w naszych telefonach znajduje się ogromna ilość zdjęć, ale niestety nie wszystkie wyglądają idealnie. Nie chodzi jednak o to co jest fotografowane, ale jak jest to zrobione. Telefony komórkowe w tych czasach posiadają wysokiej rozdzielczość aparaty, lecz niestety nie można ich porównać do aparatów fotograficznych, używanych przez specjalistów. 

Aby zdjęcia wyszły jak najlepiej, należy poznać pewnego rodzaju sztuczki, które są polecane przez profesjonalistów. Należą do nich:

Kadrowanie sceny 

Odpowiada ono za atrakcyjność każdego zdjęcia. Dla początkujących osób najłatwiej skupić się na tym co znajduje się przed obiektywem, stosując tym samym kadrowanie centralne. Ważnym elementem jest niezaśmiecanie fotografii, dlatego warto uwzględnić to, aby dany obiekt wypełniał kadr w całości, dzięki temu fotografowana sytuacja stanie się korzystna, a tym samym bardziej spójna. Czasami zdarza się tak, że akurat obiekt, który ma zostać sfotografowany nie mieści się w kadrze, nie jest on wystarczająco duży, czy po prostu staje się „nudny”. Warto wtedy wykonać fotografie pod różnymi kątami. Zdjęcie nabierze nowego wyglądu, a my będziemy mogli wybrać najlepsze ujęcie. 

Zdjęcia nocą

Sztuka wykonywania zdjęć nocą nie jest zbyt skomplikowana, lecz wymaga od nas cierpliwości, odpowiedniego sprzętu, ale także poświęcenia. Często zdarza się, że aparatem w telefonie staramy się zrobić ładne zdjęcie w nocy, ale nam się to nie udaje i wychodzą albo ciemne ujęcia, albo zbyt prześwietlone elementy. Jest kilka przyczyn tego zdarzenia, należą do nich m.in. chęć zrobienia szybkiego zdjęcia, gdy jest już ciemno oraz nieodpowiednie ustawienia aparatu. Dobrze wykonane zdjęcie już ciemniejszą porą wymaga odpowiedniego naświetlenia. Aparaty w telefonie nie zawsze mają tą funkcję, a jeśli jest, to umożliwia nam naświetlenie maksymalnie przez 10 sekund, co jest często za krótkie przy nocnych zdjęciach. Nawet odpowiedni aparat fotograficzny często potrzebuje kilku minut, dlatego wykorzystuje się przy tym statyw. Pora, w której jest robione zdjęcie, nie może być zbyt późna, gdy na niebie słońce całkowicie zaszło. Najlepszym momentem będzie zachód słońca, gdzie rzuca ono chłodne barwy, a fotografia wyjdzie odpowiednio klimatyczna. Aby zdjęcia były jak najlepsze warto w ustawieniach ustawić czułość ISO na jak najbardziej czułe, w aparatach waha się od 1600 w górę, warto wybrać jak najwyższą wartość, ponieważ umożliwi to skrócenie czasu naświetlania.

Światło

Podstawą, na której musi skupić się fotograf to odpowiednie oświetlenie. Nie może być ono zbyt intensywne, ale także nie może być za słabe. Warto skupić się nie tylko na doświetleniu, ale również na kierunku, z którego dociera. Początkujący fotograf, może mieć problem z kierowaniem zdjęć w kierunku przybliżonym do słońca, dlatego zaleca się robienie zdjęć w kierunku odwrotnym do światła, aby to ono oświetlało odpowiednio kadr, który chcemy uwiecznić. Gdy osoba fotografująca zacznie czuć się lepiej z oświetleniem może rozpocząć zabawę z światłem bocznym itp. umożliwia to uchwycenie bardzo unikalnych momentów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *