Najlepsze programy do obróbki zdjęć

Mimo zdolności fotograficznych i najlepszego sprzętu nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Czasem zdjęcie potrzebuje delikatnej korekty czy drobnej modyfikacji. Zdarza się też tak, że pracujemy dla jakiejś firmy, która przy fotografiach życzy sobie specjalnego znaku wodnego lub własnego loga, z pomocą przychodzą nam programy do poprawiania zdjęć. 

Najczęściej z przerobionymi zdjęciami możemy spotkać się oglądając magazyny czy artykuły o celebrytach. Magia obróbki zdjęć potrafi wymazać najmniejsze niedoskonałości, dlatego na pierwszy rzut oka nie jesteśmy świadomi, że zdjęcie zostało poddane modyfikacji przez profesjonalistę. Samo korygowanie może dotyczyć postaci na zdjęciu, widoków czy obiektu. Zmienić możemy elementy, tła, kolory, czy usuwać/dodawać jakieś fragmenty. Jednym z najbardziej satysfakcjonujących zadań z jakimi może spotkać się grafik przy pracy z ulepszeniem zdjęć jest „naprawianie” starych fotografii. Musi on zrobić skan starego zdjęcia, wgrać do programu i rozpocząć obróbkę. Często zdjęcie wychodzi wręcz idealnie, nawet jeśli było bardzo zniszczone. Przerabianie zdjęć przez profesjonalistę jest na tyle doskonałe, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, że coś było zmieniane. 

Do najbardziej znanych programów służących do pracy nad zdjęciami należą:

Adobe Photoshop

Jest to płatna aplikacja, która głównie służy obróbce grafiki rastrowej i do tworzenia samych grafik. Jest ona produktem znanej firmy Adobe Systems. Umożliwia ona modyfikacje fotografii cyfrowej, ale także kształtów 3D oraz specjalnych grafik, które mogą zostać wykorzystane w Intenecie. Cechuje się on nieograniczoną liczbą warstw, masek czy grafik, które w bezpłatnych programach mogą zostać nakreślone z góry. Jest to program raczej przeznaczony dla profesjonalistów ze względu na złożoność funkcji i możliwości, ale też ceny. 

Photoscape X Pro

Jest to po części darmowy program, który umożliwi obróbkę zdjęcia w podstawowych aspektach takich jak: kontrast, ekspozycja czy balans kolorów. Zawiera on w sobie takie możliwości, dzięki którym początkujący grafik da sobie radę. Jest on bardzo łatwy w obsłudze i umożliwia nałożenie przeróżnych filtrów czy efektów. Do dyspozycji mamy również różnego rodzaju ramki czy obrazki, które możemy wykorzystać. Aby skorzystać z bardziej zaawansowanych opcji niestety musimy dopłacić, niemniej jednak, warto pobrać nawet podstawową wersję, dzięki której mamy i tak wiele możliwości. 

GIMP

To jeden z podstawowych programów do obróbki zdjęć z którym możemy się spotkać już od wielu lat. Staje się on klasyką Photoshopu, ale w porównaniu do niego jest on darmowym programem. Umożliwia nam pracę na kanałach i warstwach. Dzięki odpowiednim narzędziom jesteśmy w stanie usunąć niechciane obiekty, naprawić stare zdjęcia czy wybranie jednego elementu, nad którym chcemy popracować. GIMP daje nam możliwości poszerzenia aplikacji dzięki odpowiednim wtyczkom, które możemy zainstalować. Jest to program idealny dla początkujących grafików, ale także dla tych bardziej obeznanych z przerabianiem. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *