Obiektyw fotograficzny – czym jest i który wybrać?

Jako niezbędny element aparatu fotograficznego, obiektyw stanowi kluczową składnię całości. Nad jego wyborem należy się trochę zastanowić ze względu na to, że na rynku jest dostępnych wiele modeli, które przeznaczone są do różnych stylów fotografowania wykonywanych przez profesjonalistów. 

Czym tak naprawdę jest obiektyw?

Jest to zamknięty układ optyczny, na który składają się pewne szczególne elementy, jakimi są soczewki. Odpowiadają one za realizowanie odbić fotografowanych miejsc czy ludzi na specjalnym materiale, który jest światłoczuły np. matówka czy klisza. Kolejnym zadaniem, za które jest odpowiedzialny obiektyw to przede wszystkim ostrość obrazu oraz zredukowanie zniekształceń. Jest on na tyle istotny, że bez niego aparat cyfrowy staje się bezużyteczny. 

Rodzaje obiektywów

            Krótko ogniskowe

Typ szerokokątny – są to obiektywy, których ogniskowa wynosi do 50 mm. Umożliwiają one kadrowane większych pól widzenia (60-180 st.). Główne wykorzystanie tego typu obiektywów stosuje się w fotografii krajobrazów, architektury, ale również w reportażach. Dzięki nim można zastosować ostrość do wszystkich elementów znajdujących się na zdjęciu. Niemniej jednak, przy takim ustawieniu zdjęcie może przyjmować wrażenie „płaskiego”.

            Standardowa ogniskowa

Obiektywy, w których ogniskowa wynosi od 50 do 60 mm. Kąt robienia zdjęć często jest porównywalny do ludzkiego oka, przez co staje się on bardziej uniwersalny. Posiada on takie parametry, które są sprzyjające dla każdego, ze względu na to, że można go wykorzystać przy każdym rodzaju fotografii. 

       Długa ogniskowa

Typ teleobiektywu – ten rodzaj obiektywu cechuje się ogniskową która obejmuje zakres już powyżej 85 mm. Dzięki temu sprzętowi fotograf ma możliwość przybliżania obrazu. Idealnie nadaje się m.in. do portretów, ze względu na to, że udaje mu się zachować rzeczywiste proporcje. Wykorzystać go możemy również, gdy zajmujemy się robieniem zdjęć w ruchu, astrofotografią, czy zwykłą przyrodą. Umożliwia wyostrzenie obrazu z rozmyciem tła. 

Na rynku wyróżnić również możemy obiektywy fotograficzne podzielone ze względu na budowę. Są to:

Obiektywy stałoogniskowe – czyli, te w których nie możemy zmienić długości ogniskowej. Dzięki nim mamy możliwość robienia zdjęć w lepszej rozdzielczości, z mniejszą liczbą wad optycznych, ale także, są one jaśniejsze. Jest to jeden z tańszych modeli, który poleca się w szczególności na samym początku kariery związanej z fotografią. 

Obiektyw zmiennoogniskowy – w porównaniu do stałoogniskowego daje możliwość zmiany ogniskowej. Dzięki niemy możemy zmienić kąty widzenia, oddalać lub przybliżać obiekty na zdjęciu. Są one niestety droższe, więcej ważą, ale ich wadą jest również to, że obrazy są w niższej jakości niż te z stałoogniskowego obiektywu. 

Mimo że do głównych rodzajów obiektów fotograficznych należą te wymienione wyżej, należy podkreślić też to, że na rynku znaleźć możemy obiektywy, które mają specjalne przeznaczenie. Mianowicie chodzi o obiektywy typu makro, portretowy czy rybie oko

Każdy fotograf powinien dopasować obiektyw pod siebie, ze względu na to, że może czuć się lepiej wykonując zdjęcia bardziej uniwersalnym sprzętem niż np. przeznaczonym bezpośrednio do zdjęć krajobrazów. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *